niedziela 19 Sie 2018
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default style
  • blue style
  • green style
  • red style
  • orange style

 

     Ewa Michnik      
  "Kobieta, która wprowadziła Operę Wrocławską w zupełnie nową epokę" - mówią o wieloletniej dyrektorce miłośnicy opery. Kreatorka superwidowisk gromadzących tysiące widzów na spektaklach w niezwyczajnych miejscach: na wyspie, na rzece, na pergoli, na stadionie, w wytwórni filmowej, w muzeum narodowym, w kaplicy i na wzgórzu... Dyrygentka pierwszej w Polsce operowej superprodukcji "Aidy" Verdiego, którą w Hali Stulecia obejrzało 20 tys. widzów a która okazała ogromnym sukcesem przesądzającym o realizacji następnych projektów. Jej misją jest przybliżanie sztuki operowej szerokiej publiczności: "Na moje spektakle nie trzeba się ubierać elegancko, trzeba się ubierać ciepło!" - mówiła po wystawieniu w 2008 "Otella" Verdiego na Wyspie Piasek.
więcej...
     
   .........    ...............     
      Anna Dutkiewicz      
  Pomysłodawczyni i realizatorka 13 Bali Dobroczynnych, podczas których  zebrano ponad 12 mln zł na sprzęt medyczny i leczenie dzieci. Najcenniejszym wylicytowanym przedmiotem było pióro ofiarowane przez Jana Pawła II kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi, które osiągnęło rekordową cenę 330 tys. złotych. Za środki zebrane podczas Balu w ostatnim roku, został zakupiony m.in. sprzęt medyczny dla pacjentów pawilonu Korczaka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu; ultrasonograf dla Ponadregionalnego Centrum Ginekologii Dziewczęcej przy I Klinice Ginekologii i Położnictwa UM we Wrocławiu. W  Balu każdego roku uczestniczy ponad 1000 gości — przedstawicieli biznesu, nauki, kultury i polityki.
więcej...
     
           
     Anna Dziewit-Meller      
  Dziennikarka radiowa i telewizyjną, reporterka i pisarka. W programie Dzień Dobry TVN poleca warte przeczytania książki. Jej  debiutancka powieść "Disko" nominowana do Nagrody Literackiej "Gryfia" ukazała się 2012 roku. Wspólnie z Agnieszką Drotkiewicz wydała dwa zbiory wywiadów: „Głośniej! Rozmowy z pisarkami”, „Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami”.
Uznanie zyskały jej "Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy" a także reporterska książka  "Gaumardżos, opowieści z Gruzji", za którą wraz z Marcinem Mellerem otrzymała Nagrodę Magellana w 2011 roku. Prowadzi autorski popularny kanał internetowy o książkach bukbuk. Od stycznia 2017 r. felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. Samodzielna od 19 roku życia, lubiąca porządek Ślązaczka, mama dwójki dzieci.
     
           

 

Tajda Tarabuła

     
  Leśnik z wykształcenia, z zawodu nauczyciel akademicki, fotograf z powołania. "W świecie szukam kluczy oraz wyjaśnienia, po co to wszystko" - deklaruje swoją misję. Jej fotografie ukazują się m.in. w Newsweeku, Polityce, Wprost. "W zdjęciach lubię miękkość, niedosłowność i ciszę, ale dla równowagi uwielbiam fotografować szalone psie zabawy i sporty. Próbuję też tworzyć cykle fotograficzne o ludziach i o sobie samej, tej w środku. Wciąż poszukuję…" - pisze o sobie. Organizując warsztaty fotograficzne obiecuje: "Jeśli się do mnie zapiszesz, poczujesz się komfortowo, a jednocześnie zapragniesz iść dalej,  by odkrywać własne światy i próbować je przełożyć na język fotografii."
Pomaga bezdomniakom w kilku schroniskach, fotografując czworonogi do adopcji.
więcej...
   
     
           
    Julietta Gonzales      
    Pochodzi z Meksyku i tam też rozpoczęła naukę śpiewu w Konserwatorium Narodowym. Studia wokalne ukończyła  w krakowskiej Akademii Muzycznej. W Centrum Muzyki Dawnej w Genewie kontynuowała studia podyplomowe w dziedzinie śpiewu barokowego i w zakresie muzyki średniowiecznej.  Jako solistka występuje z zespołami i muzykami ze Szwajcarii, Włoch, Francji, Meksyku i Polski. Wielokrotnie koncertowała w Operze w Lyonie, Genewie i Lozannie, Operze Narodowej w Meksyku. Występuje na międzynarodowych festiwalach: Bachakademie – Niemcy, Festiwal d’Ambroney - Francja, Festiwal Concerti d’ Autunno di Rho - Włochy, Fete de la Musique – Szwajcaria, Festival Internacional del Organo Barocco – Meksyk, Forum Musicum  - Wrocław, Festiwal Sacrum Profanum  - Kraków. Repertuar Julietty  Gonzales to nie tylko muzyka dawna, ale także muzyka współczesna oraz tradycyjna i klasyczna muzyka Meksyku i krajów iberoamerykańskich.      
           
    Ewa Jałochowska      
     – historyk sztuki i pisarka, propagatorka twórczości herstorycznej.  Sama o sobie pisze tak: „Kim jestem? Nazwy zawodów są tak domknięte, doprawdy nie wiem, kim jestem. Nie mogłabym nazwać siebie pisarką, gdy pisarką była Virginia Woolf, ani nazwać siebie pisarzem, gdy był nim Italo Calvino. Mogę napisać więc jedynie, że jestem niedomknięta i niedokonana, że staram się i uczę, i piszę, a potem ograniczam się do faktów." Spod jej pióra wyszły „Historia sztuki dla dzieci i rodziców. Rozmowy z Kajtkiem" oraz „Duchy Singapuru”- napisana po rocznym pobycie w Azji. Była redaktorem w dziale kultury Redakcji Internetowej Polskiego Radia; współpracowała z miesięcznikiem „Feniks”, „Tygodnikiem Powszechnym”, portalem „Polityka”, Magazynem National Geographic,  kwartalnikiem „Wyspa” oraz „Nowe Peryferie”.
Jej wykłady z historii sztuki, wierzeń i mitów z różnych części świata imponują erudycją i barwnym językiem. W trakcie wykładu wspaniale rezonuje z publicznością.  Iście performerskie zacięcie uwidoczniła w filmie będącym zapiskiem Listów do Czytelnika do obejrzenia na stronie ewajalochowska.pl, która sama w sobie jest dziełem sztuki.


     
           
    Katarzyna Wojtaszek      
    Doskonale rozumie kobiety z niepełnosprawnością ruchową i z myślą o nich powołała Fundację Jedyna Taka. Organizatorka pierwszych w Polsce Wyborów Miss na Wózku Inwalidzkim (odbyły się już cztery edycje). Rok temu sprowadziła do Warszawy reprezentantki 24 krajów, aby pokazać piękne i aktywne kobiety, poruszające się na wózkach inwalidzkich. „Projekt powstał aby integrować społeczeństwo i pokazać, że sprawność fizyczna nie przesądza o atrakcyjności człowieka. Chcę kruszyć stereotypy zakorzenione od pokoleń" - mówi o Konkursie Miss.  Jest promotorką macierzyństwa. Wspiera  mamy z niepełnosprawnościami, bo sama wie najlepiej, jak to jest być taką mamą.      
           
     Dorota Chlebuś      
   – niesamowicie uśmiechnięta kobieta - jak przystało na trenerkę Praktyki Śmiechu. Realizuje się w miejscu, które sama wykreowała… Tym miejscem jest Dashira (gabinet terapii naturalnych i ezoteryki terapeutycznej przy wrocławskim Rynku). Warsztaty prowadzone przez nią jak magnes przyciągają osoby, które pragną uświadomić sobie, że w każdym z nas drzemie, a czasem głęboko śpi olbrzymi osobisty potencjał. I tylko od nas zależy czy go poruszymy. Podczas warsztatów, jako Coach ICF korzysta z metody Points Of You opartej na pracy z obrazem - chociaż wzrok nie jest jej najmocniejszą stroną. Jej koleżanki coache mówią o niej z uznaniem, że widzi więcej niż inni nie patrząc oczami. Jest także ekspertką w dziedzinie masażu  klasycznego oraz orientalnego. Stara się dowiedzieć co, komu w duszy gra…      
           
    Renata Sobczak      
    -artystka totalna. Doskonale odnajduje się w rzeźbie, malarstwie, rysunku, grafice. Przemawia do swoich odbiorców  instalacjami. Artystka do stworzenia swoich prac wykorzystała włóczkę, skrawki materiału i sznurek. Wystawę tworzą pejzaże i formy abstrakcyjne. Dużym atutem prac jest kunszt wykonania i nowatorstwo formy.  Natura, podróże, ludzie i muzyka stanowią inspiracje twórcze Renaty Sobczak.  Dla zdefiniowania swojej nieoczywistej twórczości wybiera pojęcie trójwymiaru.
Na licznych warsztatach i plenerach  kształtuje młode talenty.